ویندوز 7 یا ویندوز 10 ؟ مسئله این است!

دانستنی‌ها

ویندوز 7 بهتر است یا ویندوز 10؟

سوالی که همیشه عده زیادی افراد را به خودش مشغول کرده این است که آیا ویندوز 7 خوبه یا ویندوز 10؟ آیا من که در حال حاضر از ویندوز 7 استفاده می‌کنم نیاز هست به ویندوز 10 کوچ کنم یا نه؟ انتخاب بین این دو ویندوز برای کاربران همیشه یک چالش بوده و هست؛ شاید هیچ دو نسخه از سری‌های ویندوز اینقدر چالش‌برانگیز نبودند؛ چرا که ویندوزهای قبل از ۷ هیچ‌کدام اصلا قابل قیاس با ۷ نبودند و ویندوز‌های بعد از ۷ یعنی ۸ و ۸.۱ نیز اصلا قابل قیاس باهاش نبودند. تنها ویندوزی که اخیرا تبدیل به رقیب ویندوز ۷ شده ویندوز ۱۰ می‌باشد.

در این مقاله می خواهیم به این سوال اساسی پاسخ بدهیم، پس با ما همراه باشید. چون زندگی شما به این مقاله وابسته است!! 🙂

ویندوز 7 محبوب‌ترین ویندوز تمامی عصرها

شکی نیست که ویندوز 7 بهترین و محبوب‌ترین ویندوز تمامی دوران بوده، هست و خواهد بود (عین سلطان قلب‌ها!:) همه‌ی ما تجربه‌ی زیبایی که بعد از کوچ از ویندوز XP به ویندوز 7 داشتیم هیچ‌وقت یادمون نمی‌ره! گرافیک زیبا و امکانات واقعا بی‌نظیر ویندوز 7 ما را تا مدت‌ها شوکه‌ کرده بود. ما سال‌ها با ویندوز 7 زندگی کردیم و زندگی خواهیم کرد!
قبل ویندوز 7 که ویندوز ویستا اومد و خیلی ویندوز داغونی با باگ‌ها زیاد و سرعت پایین و خلاصه کلی مشکلات داشت و عده خیلی کمی بهش کوچ کردند، همه فکر می‌کردند که ویندوز 7 هم این‌چنین ویندوزی خواهد بود چون شکل و شمایلش تا حدود 80 ، 90 درصد عین هم بودن ولی روحشون کاملا با همدیگه فرق داشت! یکیشون روح مرده داشت یکیشون روح زنده!
بعد از ویندوز 7 ویندوز 8 هم با همان خصوصیات و مشکلات ویندوز ویستا مانند به بازار اومد که اوایل خیلی تعریف و توصیفش بود ولی بعدها اونم از رده خارج شد ، بعد ویندوز ۸.۱ در جبران نقایص ویندوز 8 آمد که اونم زیاد خواهانی نداشت.

تولد ویندوز 10

بعد همه‌ی این تلاش‌های شکست مایکروسافت به فکر افتاد که نقایص ویندوز 8 رو برطرف کنه و ویندوز 10 رو به بازار داد و ادعا کرد همه‌ی مشکلات ویندوز 8 و ویندوز 8.1 برطرف شده و حتی برای تبلیغات جهت فراگیر شدن استفاده، مدت ها ویندوز ۱۰ را رایگان عرضه کرد تا طرفداران ویندوز محبوب 7 بتونن از ویندوز محبوبشون دل بکنن و به ویندوز ۱۰ مهاجرت کنن.
خلاصه تبلیغات وسیع مایکروسافت بی‌نتیجه نموند (اعم از عرضه رایگان ویندوز، نصب ویندوز ۱۰ بصورت پیش‌فرض در لپ‌تاپ‌ها و ….) و عده‌ زیادی به ویندوز ۱۰ مهاجرت کردن. کسانی که برای اولین بار با محیط ویندوز 8 یا 10 مواجه میشن حس فانتزی گونه بهشون دست میده، احساس می‌کنن با یه محیط گوشی مانند اندروید اینا مواجه هستن نه یه محیط ویندوز واقعی! واحساس کار با گوشی بیشتر از احساس کار با کامپیوتر است.( اون شخصیت و دیسیپلین و استخوان‌بندی ویندوز 7 رو هرگز در ویندوز 10 احساس نمی‌کنیم)

ویندوز 8 و 10 با فلسفه و پیش زمینه ذهنی استفاده برای دستگاه های لمسی تولید شدند، به این دلیل که مایکروسافت خواست از کاروان تجهیزات و دستگاه های لمسی عقب نیفته و حتی ویندوز موبایل خودش رو تولید کرد ولی تمام این ها نتیجه ای جز شکست برای مایکروسافت به ارمغان نیاوردند ….. مایکروسافت اشتباه استراتژیکی که مرتکب شد این بود که فکر می کرد آینده PC ها به سمت صفحات لمسی سوق پیدا میکنه ولی عملاً اینطور نشد. الان حتی بسیاری از پیشرفته ترین سیستم ها و مانیتورهای گیمینگ هم به علت عدم تمایل کاربران، عدم رشد تکنولوژی های مربوطه و مقرون به صرفه نبودن، فاقد تجهیزات لمسی هستند.

بعضی‌ها بر این عقیده‌اند که تا هنگامی که ویندوز 7 در دسترس است و آپدیت دریافت می‌کند، ویندوز 10 قادر به جذب حداکثری کاربران نخواهد بود و بسیاری از آنها به چندین دلیل از ارتقا سر باز می‌زنند. در عین حال تصور می‌شود با فرا رسیدن ماه ژانویه سال 2020 میلادی که پشتیبانی از ویندوز 7 به پایان می‌رسد، ورق برگردد، هرچند که به احتمال 99 درصد شاهد تکرار سرنوشت ویندوز XP باشیم و علی رغم دریافت نکردن هرگونه آپدیت، کاربران به استفاده از ویندوز 7 ادامه بدهند؛ عین ویندوز XP که علی رغم پایان هرگونه پشتیبانی، هنوز میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند.

ایرادات ویندوز 10

۱- محیط سردرگم ویندوز!

در ابتدا ادم با یه سردرگمی و محیط تودرتو مواجه میشه مخصوصا در قسمت کنترل پنل. در ویندوز 7 ما فقط یدونه کنتترل پنل داشتیم و همه تنظیمات از اون قسمت انجام می‌شد، ولی در ویندوز 10 دو قسمت برای تنظیمات وجود دارد یکی با نام Setting یکی هم همان کنترل پنل هست. یه سری تنظیمات از این قسمت و یه سری از اون قسمت قابل انجام هست و این واقعا کاربران رو گیج می‌کنه.

۲- برای رفتن به پوشه‌ها و درایو‌های ویندوز ما همیشه عادت به My Coputer داریم؛ اما در ویندوز 10 هم مای‌کامپیوتر هست هم یه Explorer دیگه خود ویندوز 10 که باز هم آدمو گیج می کنه.

۳- آنتی‌ویروس مزخرف Windows Defender که پدر آدمو درمیاره!

این آنتی‌ویروس مزخرف در ویندوز 7 هم هست ولی اونقدر غیر محسوس و غیرفعاله که بیش از 99 درصد کاربران ویندوز 7 در طول عمرشون گذرشون به این آنتی‌ویروس مزخرف نمی‌افته! ولی در ویندوز 10 دم به دم این آنتی‌ویروس رو اعصابه! برای هر هیچ و پوچ هی اخطار میده، کرک یا Path خیلی از نرم‌افزارهارو حذف میکنه و باعث غیرفعال شدن نرم‌افزار میشه، خیلی از نرم‌افزارهارو نمیزاره نصب بشه، خدای نکرده اگه نرم‌افزار رو فلش ریختید و می خواهید که نصب کنید به محض وصل شدن فلش مموری به کامپیوتر این ویندوز دیفندر کرک نرم‌افزار رو خودکار حذف میکنه و باعث از کار افتادن و عدم نصب و فعالسازی نرم‌افزارها میشه! این ویندوز دیفندر خیلی وقتا آدمو به گریه میندازه، به شخصه اونقدر اذیتم کرد که از سه جا غیرفعال و پاکش کردم بازم دیدم نمی‌دونم از کجا دوباره زنده شده، اصلا 1000 تا جون داره این موجود مزخرف!
حالا مایکروسافت و ویندوز 10 به همین آنتی‌ویروس افتخار می‌کنن در حالیکه نمی‌دونن خودش بدترین نوع ویروسه!

۴- غیرفعال کردن آپدیت ویندوز 10 مصیبت است!

با هزار مصیبت از طریق ریجستری و ویندوز سرویس باید غیرفعال کرد وگرنه خودکار همیشه در حال آپدیت‌های به‌دردنخور و تمام کردن حجم اینترنت و سنگین شدن و خراب شدن ویندوز هست.

۵- آپدیت سالانه ویندوز 10 خود مصیبتی دیگر است!

وقتی ویندوز 10 رو نصب کنید و با هزار مصیبت آپدیت‌ها رو غیرفعال کنید بعد از یکسال که از ویندوز استفاده کردید، ویندوز 10 در سالگرد نصبش به شما یه هدیه سالگرد میده که دعا می‌کنید خدا نصیب هیچ‌کس نکنه؛ یه پیام آپدیت سالانه میده .و ویندوز به کل از کار می‌افته و اصلا نمیشه وارد ویندوز هم شد، یا باید بزنید تا ویندوز این آپدیت سالانشو انجام بده که چند ساعت طول‌میکشه عین اینکه ویندوز دوباره نصب می‌شه، معلوم هم نیست بعد آپدیت کلا ویندوز بهم بریزه و خراب بشه یا نه؛ یا باید کلا بیخیالش بشید و ویندوز رو پاک کنید و دوباره از اول نصب کنید.

۶- عدم سازگاری با اکثر برنامه‌ها و پرینترها!

خیلی از پرینترها و برنامه‌ها هنوز باهاش سازگاری ندارن و بخوبی کار نمی‌کنن یا هی ارور و قطع و وصلی یا کلا نصب نمیشن.

۷- عدم شبکه کردن کامپیوترها به آسانی!

ویندوز 10 مثل مثلا اپل خواسته موارد امنیتی رو ببره بالا زده چششو کور کرده! اومده Home Group رو حذف کرده، حالا یه شبکه کردن دو تا کامپیوتر تبدیل شده به یه مصیبت بزرگ که اونم کاملا حل نمیشه؛ در حالیکه در ویندوز 7 با دو تا کلیک به راحتی می‌شد دو یا چند کامپیوتر رو شبکه کرد.

۸- سرعت لاگین و کارکرد پایین ویندوز!

برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنن سرعت ویندوز 10 خیلی بالاست و از ویندوز 7 هم بالاتره، اینطور نیست! این یه اشتباه رایج است. حتی تست‌های زیادی که کارشناسان انجام دادن و تو اینترنت هم هست نشان از سرعت پایین ویندوز 10 نسبت به 7 است که تجربه هم همینو ثابت می‌کنه. ویندوز 10 در ابتدا سریع لود میشه میاد بالا تا مرحله لاگین و ادم فکر میکنه ایول چه سرعتی داره در عرض 2 ، 3 ثانیه اومد بالا ولی از مرحله صفحه لاگین تا اینکه وارد محیط ویندوز بشه و آماده بکار بشه از ویندوز 7 هم پایین تره؛ خیلی مواقع در صفحه لاگین گیر می‌کنه و میبینی دو سه دقیقه بعضی وقت ‌ها تا 10 دقیقه کلا همینجوری واسه خودش میچرخه نه وارد ویندوز میشه نه چیز دیگه! کلا ویندوز 10 بعد از اینکه نرم‌افزار زیاد نصب کردید به شدت کند میشه و حتی می‌تونم بگم که به نصف سرعت ویندوز 7 هم کاهش پیدا می‌کنه.

۹- ویندوز 10 در درازمدت آدمو پیر می کنه!

شاید به نظر شوخی بیاد و بخندید ولی واقعا اینطوری هست! ویندوز 10 اصلا به مزاج ما ایرانی‌ها سازگار نیست؛ ما ایرانی‌ها راحتی و کاربرپسندی خاصی رو دوست داریم که در ویندوز 10 اصلا اینو احساس نمی‌کنیم. (چیزی که ویندوز 7 به ما بخشیده!)

۱۰- و کلی ایرادات دیگه که هرچقدر هم بگیم بازم کم گفتیم!

 

خیلی‌ها بع از چند سال استفاده از ویندوز 10 به معنای واقعی کلمه به مرز تنفر کامل ازش رسیدن و دوباره به آغوش گرم ویندوز 7 بازگشتن و گفتن ببخش ویندوز 7 ما در این سال‌ها اشتباه کردیم، ما رو به غلامی بپذیر! 🙂

اما طرفداران ویندوز 10 چه کسانی هستن؟

۱- آماتورها
کسانی که فقط اسم و تعریف ویندوز 10 رو شنیدن و فکر می کنن بروز بودن و با کلاس بودن یعنی نسخه آخر هر نرم‌افزاری رو نصب کردن و گوشی آیفن و لپ‌تاپ مک داشتن!

۲- آماتورهای به ظاهر حرفه‌ای
کسانی که در سال شاید دو سه بار لپ‌تاپ یا کامپیوترشونو باز کنن، چن تا آهنگ گوش کنن و چن تا عکس ببین و یه چرخی تو سایت سایپا و ایران‌خودرو و ورزش 3 بزنن! اینگونه افراد هیچ‌وقت به مشکلات و ایرادات ویندوز ۱۰ برخورد نخواهند کرد. (اگرم برخورد کنن اصلا متوجه نمیشن!)

۳- حرفه‌ای‌های تک بعدی
حرفه‌ای‌های تک‌بعدی کسانی هستن که شاید هر روز با کامپیوتر و ویندوز 10 ، سروکار دارن ولی فقط یکی دوتا نرم‌افزار خاص رو روش کار می کنن. فرض کنید یه برنامه‌نویس که از صبح تا شب پای کامپیوتر فقط کد میزنه شاید روزی 10 ، 15 ساعت کار کنه ولی در محیط یه برنامه خاص! و یا یه طراح و یه فردی که فقط یه برنامه از صبح تا شب باهاش سروکار دارهو یا یه حسابدار که از صبح تا شب فقط فاکتور و سند میزنه (حالا برای این فرد فرقی نمی‌کنه که تو محیط ویندوز 7 بزنه یا 10؟ چون اون به محض روشن روشن کامپیوتر برنامه خاص خودشو باز می کنه و تا زمانی که سرکار هست با همون نرم‌افزار کار می‌کنه بعد هم آخر سر شات‌داون میکنه میره.)

اما چه کسانی عمق و ایرادات ویندوز 10 رو می‌شناسند؟

بدون شک کسانی که هر روز صبح تا شب با کامپیوتر و انواع اقسام نرم‌افزارها سروکار دارن، شاید رو سیستمشون بیش از 200 نرم‌افزار کاربردی نصب باشه، شاید روزی 10 تا نرم افزار نصب، حذف یا تست می‌کنند و با انواع مختلف پروژه ها در جایگاه‌های مختلف که به نرم‌افزارهای مختلفی هم نیاز داره سروکار دارن. اینگونه افراد بارها و بارها به ایرادات و عمق فاجعه ویندوز 10 پی میبرن.

جمع‌بندی

در پایان به نظر On365 فعلا در حال حاضر ویندوز 7 بهترین ویندوز حاضر است؛ اصلا شکی درش نیست و کسانی که هر روز با نرم‌افزارهای زیادی سروکار دارن و سازگاری برنامه‌ها، پرینتر و اسکنرها و … براشون مهمه، بهتره که به سمت ویندوز 10 نرن، اما اگر دنبال محیط فانتزی و گوشی‌مانند می‌گردید و هر از گاهی با کامپیوتر سروکار دارید می‌تونید برای تفریح و سرگرمی و کلاس‌گذاشتن سراغ ویندوز 10 برید.

لطفا شما هم تجربیات و نظرات خودتان را در مورد هر دو ویندوز از بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *