هنر تایپ

آموزش ورد و تایپ

وقتی واژه تایپ به گوشمان می‌خورد ناخودآگاه کیبورد، انگشتان دست، مونیتور و صدای تق‌تق دکمه‌های کیبورد در ذهنمان تجسم می‌شود و  خیلی از ما ساده‌ترین کاری که یک نفر می‌تواند در زندگی انجام دهد را تصور می‌کنیم؛ در حالیکه اینطور نیست و تایپ یک کار کاملا تخصصی و سخت می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم تا هنر تایپ و شغل تایپیست و سختی‌های این شغل را بطور موشکافانه بررسی کنیم و نقاط پنهان این هنر را از زوایای مختلف آشکار سازیم، تا شاید کسانی که اطلاعات کمتری نسبت به این هنر دارند و یا کسانی که می‌خواهند این شغل را انتخاب کنند با دید بهتری بتوانند تصمیم بگیرند؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید…

تایپ یک هنر است و تایپیست یک هنرمند!

دیدگاه‌های رایج در مورد تایپ

بعضی‌ها تایپ را با مسافرکشی اشتباه در نظر می‌گیرند و فکر می‌کنند مثل خیلی‌ها که به محض بیکار شدن یا از کار اخراج شدن یا اتمام شیفت کاری خود در شرکت، بیرون می‌زنند و با ماشین اسقاطی پراید یا پیکان و حتی ماشین‌های مدل بالا کار مسافرکشی رو شروع می‌کنند (چون ساده‌ترین و راحت‌ترین کاری است که به نظرشان می‌آید که به هیچ تخصص نیازی ندارد به جز رانندگی بلد بودن در حد گلیم رو از آب بیرون کشیدن!) می‌توانند کار تایپ رو به عنوان شغل موقت و یا شغل دوم برگزینند؛ شبیه خیلی از مسافرکِش‌های گذری یا سرراهی که در مسیر خود می‌گویند: «چن تا مسافر هم بزنیم تا پول بنزین هم دربیاد!»

اما واقعیت این است که کار تایپ اصلا اینطور که فکر می‌کنن ساده و راحت نیست! تایپ یک کار سخت و طاقت‌فرسا و اعصاب‌خوردکنی است که هرکسی از پس آن برنمی‌آید. تایپ نیاز به تخصص و مهارت‌های زیادی دارد که هرکسی به این راحتی‌ها نمی‌تواند از پس آن برآید.

اصولا تایپ به عنوان بیس و مبنای خدمات کامپیوتری قرار می‌گیرد و تقریبا بقیه مهارت‌های کامپیوتری بعد از این مهارت شروع می‌شوند؛ اما خیلی از ما این هنر رو به درستی یاد نمی‌گیریم و بصورت جسته‌و‌گریخته یک سری مطالب را یاد می‌گیریم و گذرا رد می‌شویم و احساس نیاز آن‌چنانی برای یادگیری کامل این مهارت نمی‌کنیم و فکر می‌کنیم کار ساده‌ای است که حتی یک بچه‌ دبستانی که روشن و خاموش کردن کامپیوتر رو بلده، تایپ را هم بلده انجام بده برای همین آنقدر این مهارت را ساده می‌پنداریم که از اهمیت موضوع غافل می‌شویم.

بزرگی می‌گوید : «نگذارید سادگی کارها شما را بفریبد، چرا که نبوغ در سادگیست!»

همین چند وقت پیش از یکی از بچه‌های فامیلمان که در مقطع راهنمایی (یا همان متوسطه اول که جدیداً نامگذاری کردن و مزخرف هم نامگذاری کردن؛ چون مقطع راهنمایی برهه‌ای از زمان است که نه میشه جزو ابتدایی حساب کرد نه دبیرستان!! این برهه خطرناکترین برهه برای بچه‌هاست چون زمان شروع بلوغ در این سن اتفاق می‌افتد و خیلی مقطع پیچیده‌ای است؛ ولی اینا اومدن اول مقطع راهنمایی رو حذف کردن و حالت ۶ – ۶ رو خواستن پیاده کنن و بچه‌های راهنمایی را کلا قاطی بچه‌های دبیرستان خواستن کنن، بعد دیدن نه بابا نمیشه  و گند زدن، چون یه بچه پایه هفتم که ۱۲ سال سن داره چجوری با یه بچه پایه دوازدوهم که ۱۸ سال سن داره قاطی هم در یه مدرسه درس بخونن! پس گفتن چیکار کنیم که این گند رو جمع کنیم؟ گفتن آهان! بیایید اسم اینارو مقطع اول متوسطه بزاریم و اونارو مقطع دوم متوسطه! خب بنده خدا از اولم اینجوری بود دیگه مقطع راهنمایی و مقطع دبیرستان جدا از هم؛ دیگه چرا مردمو گیج کردید با این نامگذاریتون! چقدر کتاب‌ها عوض شد؟ چقدر درختان دوباره بخاطر تولید کاغذ قطع شد و هدر رفت؟ چقدر کتاب تبدیل به کاغذ باطله شد؟ چقدر کنکورها ایجاد شد؟ الان دو تا کنکور نظام قدیم و نظام جدید قراره برگزار بشه!) در یکی از مدارس تیزهوشان کشور تحصیل می‌کند شنیدم که مدیر مدرسه آمده هنر خرج داده برایشان معلم گرفته و کلاس فتوشاپ در مدرسه دایر کرده و کلی هم به کار خودش افتخار می‌کند. جالب اینجاست که بچه‌ها به مدیر گفتن که برای ما کلاس ورد و پاورپوینت بگذارید و مدیر در جواب گفته: «ورد که چیزی نداره همینجوری داخلش تایپ می‌کنید، پاورپوینت هم چیزی نداره هر چی داخل ورد تایپ کردید، می‌ریزید داخل پاورپوینت؛ من براتون کلاس فتوشاپ گذاشتم که خیلی پیشرفته‌تر از ورد و پاورپوینت هست و خیلی به دردتون می‌خوره!»

این طرز فکر یک مدیر مدرسه است که به بچه‌ها القا میده! آخه یکی نیست به مدیر بگه یه بچه ابتدایی یا راهنمایی چی از فتوشاپ می‌دونه؟! اصلا فتوشاپ به چه دردش میخوره؟ بچه‌ای که هنوز تایپ کردن اصولی و ساده را در ورد بلد نیست بیاد فتوشاپ یاد بگیره که چی بشه؟ مگه می‌خوان گرافیست بشن؟ این بچه‌ها الان نیاز دارن تا تایپ کردن رو یاد بگیرن نه فتوشاپ رو! ولی کو گوش شنوا!

این طرز فکر متاسفانه از سطوح مردم عادی جامعه، از والدین گرفته تا باسواد و تحصیلکرده مثل مدیران مدرسه، دانشگاه‌ها و … نفوذ کرده و فکر می‌کنند که تایپ یک کار پیش پا افتاده و ساده است و نیازی اصلا به یادگیریش و وقت صرف کردن برای آن نیست! و این طرز تفکر خطرناک باعث شده که ما هیچ‌وقت پی به عمق این هنر زیبا و زحمات تایپیست‌های هنرمند نبریم.

تفاوت تایپ عصر حاضر با قدیم

تایپ عصر حاضر با تایپ قرن هجر یا ۱۰، ۲۰، ۳۰ سال پیش خیلی فرق کرده است. زمانی تایپ متون به تایپ متن‌های ساده، نامه‌های اداری و کتاب‌های ساده ختم می‌شد؛ اما در عصر حاضر با انفجار اطلاعات و پیشرفت وحشتناک در حوزه فناوری اطلاعات، کامپیوتر، گرافیک و حوزۀ کتاب، تایپ‌ها بسیار پیچیده‌تر، حرفه‌ای‌تر و سخت‌تر شده است. مخصوصا با وارد شدن گرافیک به حوزه تایپ واقعا تحول اساسی در زمینه‌های مختلف تایپ شده است. برای همین تایپیست عصر حاضر مجبور به یادگیری نرم‌افزارهای مختلف در کنار نرم‌افزار پایه و اصلی تایپ (که عموماً نرم‌افزار ورد (Word) می‌باشد) هست.

یک تایپیست علاوه بر اینکه مهارت سرعت تایپ بالایی باید داشته باشد، باید نسبت به امکانات نرم‌افزار تایپ و نرم‌افزارهای جنبی مورد نیاز تسلط بالایی داشته باشد تا بتواند یک تایپ بی‌نقص و کامل و  زیبایی را ارائه دهد. برای همین است که می‌گوییم تایپ یک هنر و تخصص است!

اگر شغل‌های سخت دنیا را لیست کنیم، مطمئناً شغل تایپیست هم جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود. هرچند که هیچ‌وقت تا حالا در لیست مشاغل سخت و زیان‌آور ذکر نشده ولی کار یک تایپیست کمتر از کار یک نفر که در معدن کار می‌کند نیست! (حتما الان می‌خندید ….. ولی واقعیت دارد)

مشکلاتی که تایپیست‌ها با آن سروکار دارند

یک تایپیست باید مدت‌های طولانی پشت صندلی بنشیند و ساعت‌های طولانی به مونیتور زل بزند و کار کند، انگشتان و مچ دست ساعت‌های طولانی درگیر کار می‌باشند و تمامی این عوامل باعث بیماری‌های مختلفی از جمله: دیسک گردن، دیسک کمر، ضعیف شدن چشم‌ها، چاقی و اضافه‌وزن، فشار خون، سی‌تی‌اس مچ دستان، استرس و … می‌شود.

یکی از بیماری‌ها و عوارض تایپ «داغون شدن اعصاب» است. حین کار اونقدر کارهای عجیب و غریب دامن‌گیر تایپیست‌ها می‌شود که کاملاً اعصاب تایپیست‌ها را خورد می‌کند. از دوباره‌کاری و ایراد گرفتن‌های پی‌در‌پی مشتریان تا ارور‌ها یا هنگ کردن‌های سیستم یا ورد و … که باعث اعصاب‌خورد‌کنی تایپیست‌ها می‌شود. گاهی می‌بینید که یک تایپیست چندین ساعت یا چندین روز روی یک فایلی کار کرده که ناگهان برق قطع می‌شود یا سیستم ویروسی یا هنگ می‌کند، یا نرم‌افزار ورد هنگ می‌کند و کل فایل پاک می شود یا بهم می‌خورد و زحمتات چندین ساعته تایپیست به هدر می‌رود و باعث دوباره‌کاره‌کاری و هدررفت زمان و داغون شدن اعصاب تایپیست می‌شود.

«استرس» از عوارض همیشگی تایپ هست که تایپیست‌ها همیشه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنن. اکثر مشتریان سفارشات خود را دقیقه نود نگه می‌دارند و انتظار دارند تایپیست در دقیقه نود معجزه کند و با سرعت نور سفارش را تایپ و تحویل مشتری دهد و این باعث ایجاد استرس در تایپیست موقع کار می‌شود.

دستمزد تایپیست‌ها

دستمزدهای پایین و تعرفه‌های غیراستاندارد از جمله مشکلات دیگر شغل تایپیست‌ها هست. در تمامی صنف‌های دیگر قیمت‌ها و خدمات، سالیانه با افزایش تورم افزایش می‌یابند در حالیکه در صنف خدمات کامپیوتر و مخصوصاً تایپ، تعرفه‌ها به لحاظ بازار رقابتی شدید و سیل عظیم بیکاران به شدت کاهش یافته است. الان در سال ۹۷ که این مقاله نگاشته شده است تعرفه تایپ تا ۲۵۰ تومن به ازای هر صفحه هم کاهش پیدا کرده و خیلی از موسسات، سایت‌ها و کارفرماها دستمزد بین ۲۵۰ الی ۵۰۰ تومان رو به ازای هر صفحه برای تایپیست پرداخت می‌کنند و این در حالیست که کپی هر صفحه A4 بصورت معمول حدود  ۵۰۰ تومان است! (یعنی دستمزد یک صفحه تایپ از کپی یک صفحه هم کمتر است!). حال فرض کنید که یک نفر تایپیست حرفه‌ای اگر در عرض ۱۰ ساعت کار بتواند ۱۰۰ صفحه را تایپ کند دستمزد بین ۲۵ الی ۵۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد و اگر یک تایپیست سرعت عمل پایینی داشته باشد و یا اینکه تازه‌کار باشد و یا صرف شغل دوم و کنجکاوی تایپ رو برگزیده باشد در عرض ۱۰ ساعت شاید حدود ۱۰ الی ۲۰ صفحه تایپ کند و دستمزد ۲۵۰۰ الی ۱۰ هزار تومان نصیبش شود! (به همین علت سرعت تایپیست یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار برای موفقیت در  این شغل است و کسانی که سرعت عمل پایینی دارند و یا آماتور هستند به هیچ وجه نباید این شغل را انتخاب کنند، چون به هیچ وجه نمی‌توانند موفق شوند و نتیجه دلخواه را بگیرند.)

مزایای تایپ

تا اینجای کار فقط از مشکلات و مضررات این هنر حرف زدیم ولی این هنر مزایای دیگری هم دارد که در ادامه بهش اشاره می‌کنیم:

۱- با توجه به اینکه مهارت تایپ بیس و اساس تمامی مهارت‌های رایانه‌ای است، برای همین همیشه در تمامی مراحل زندگی  به درد آدم خواهد خورد و اصلا کسی را نمی‌توان پیدا کرد که در طول زندگی، گذرش به تایپ نیفتاده باشد.

۲- در تمامی آگهی های استخدامی همیشه مهارت تایپ به عنوان یکی از مهارت‌های اولیه و اصلی درخواست می‌شود.

۳- با توجه به خاصیت دورکاری بودن هنر تایپ، می‌توان با موسسات و وبسایت‌هایی که به صورت آنلاین در زمینه تایپ کار می‌کنند بصورت دورکاری و کار در منزل همکاری کرد و این یکی از حسن‌های خوب این مهارت است.

۴- هر هنری یک سری شیرینی‌های خاص خودش را داراست و هنر تایپ هم از این مقوله استثناء نیست؛ وقتی که یک تایپیست عاشق کارش می‌شود دیگر تایپ براش تبدیل به زندگی می‌شود. هنگامی که یک کار رو به نحو احسن تایپ می‌کند و یا کاری که بقیه نمی‌توانند انجام بدهند را انجام می‌دهد احساس شوق و خوشحالی درونی به دست می‌آورند که قابل توصیف نیست.

۵- و خیلی مزایای دیگر

در این مقاله سعی کردیم تا این هنر ناشناخته که آن‌چنان بهش توجه نشده بود را از ابعاد و زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم و شغل تایپیست را بطور کامل به عموم مردم بشناسانیم و بیان کنیم که «تایپ یک هنر است نه یک کار ساده و تایپیست یک هنرمند!»

لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات  خود را در زمینه تایپ از بخش دیدگاه‌ها (پایین همین صفحه)  با ما به اشتراک بگذارید.

این مقاله در باب قدردانی از زحمات تمامی تایپیست‌های جهان، مخصوصا تایپیست‌های مجموعه On365 نگاشته شده است. امید که این کار کوچک قدردان زحمات این هنرمندان بزرگ باشد.

در پایان، آن۳۶۵ (On365) بر خود وظیفه می‌داند از زحمات تمامی همکاران تایپیست مجموعه تشکر و قدرانی ویژه نماید.

نظرات کاربران

 1. سلام. ممنون از اینکه درباره حقوق تایپیستها صحبت کردید. واقعا کار سختی هست و دستمزدها بسیار پایین. منم تمام بدنم درد گرفته ولی خب مجبورم دیگه. همچنان اماده همکاری هستم هم انواع تایپ هم طراحی های گرافیکی
  09302534548

 2. منم یه تایپیستم و خوشحالم که کسی پیدا شد و بالاخره مارو دید و از حقمون گفت.به امید روزی که ما هم مثل سایر شغل ها دیده بشیم.
  در ضمن آماده همکاری رو با همه جاهایی دارم که قدر کارمو میدونن
  آیدی تلگرام
  arshida_2020

 3. متشکرم و ممنون از لطف بیکرانتون خدا به شما و تیمتون اجر بده و سلامت و پیروز باشید انشاالله
  «در پایان، آن۳۶۵ (On365) بر خود وظیفه می‌داند از زحمات تمامی همکاران تایپیست مجموعه تشکر و قدرانی ویژه نماید» در مورد این مطلبی هم که در پایان مطلب هنر تایپ نوشتید: باید عرض کنم خدمتتون ما باید از شما تشکر کنیم بابت ارج گذاشتن به ما و اهمیت دادن به ما. همچنین از تیم محترمتون از زحماتتون تشکر کنم

 4. سلام شب بخیر
  اولین باره می بینم در مورد حقوق تایپیست صحبت میشه و از ما دفاع میشه و کلی مطالب جالب دیگه که باهاش آشنایی داریم و ملموسن. با تشکر فراوان از درک بالاتون
  موفق باشید

  1. سلام ، شب شما هم بخیر؛
   خیلی خوشحالیم که مطلب ما رو پسند کردید و از اینکه وقت برای خواندن مطالب ما گذاشتید، سپاسگذاریم. ما در این مقاله برای اولین بار خواستیم این هنر به ظاهر ساده و عادی شده برای مردم را از زوایای مختلف بررسی و از حقوق این هنرمندان دفاع کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *